Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców?

Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców?


Niewątpliwie rozwód dla dziecka jest ciężkim przeżyciem. Często dziecko nie rozumie dlaczego rodzice się rozstają i czemu już się nie kochają. Czuje się opuszczone, odepchnięte i bezradne wobec tragedii, która rozgrywa się w rodzinie na jego oczach. Rola rodziców w tym ciężkim momencie polega na tym, aby ułatwić dziecku zrozumienie zaistniałej sytuacji oraz oswojenie się z nią i zaakceptowanie nowej rzeczywistości.
Dzieci w zależności od wieku, płci i osobowości odmiennie reagują na rozwód rodziców. Aby zaoszczędzić dziecku szoku związanego z nagłym rozpadem rodziny, a tym samym złagodzić negatywne efekty tego przeżycia należy stopniowo oswajać je z nową sytuacją. Pomogą w tym przede wszystkim szczere rozmowy. Najlepiej aby rodzice powiadomili dziecko o sytuacji wspólnie. Nie ma sensu ukrywać sprawy do ostatniego momentu, wówczas dziecko straci do rodziców zaufanie. Należy też zobrazować, jak będzie wyglądało jego życie po rozwodzie, uświadomić, że zamieszka z jednym z rodziców, a z drugim będzie się mogło widywać i nie utraci z nim kontaktu. Dziecko nie może czuć, że bezpowrotnie traci jednego z rodziców.
Wspólna rozmowa powinna być odpowiednio przygotowana. Nie może być ograniczona czasowo, aby móc spokojnie objaśnić dziecku każdą wątpliwość. Najlepiej, aby rodzice przed rozmową umówili się w jaki sposób przekażą dziecku wiadomość. Rozmowa nie powinna doprowadzić do żadnych sprzeczek między rodzicami. Małżonkowie powinni również unikać wytykania sobie błędów i negatywnego mówienia o współmałżonku. W rozmowie z dzieckiem należy być cierpliwym. Rodzice muszą mieć też na uwadze, że pociecha może nie okazać im zrozumienia, w szczególności małe dziecko, któremu ciężko jest pojąć sprawy dorosłych.
Do rozmowy można przygotować się na podstawie tego typu pytań:
Co to znaczy rozwód?
Czy rodzice rozstają się już na zawsze?
Dlaczego rodzice chcą się rozwieść? Czy już się nie kochają?
Czy kochacie dziecko? (zapewnijcie je, że pomimo waszego rozstania miłość do dziecka nie wygasa)
Z kim będzie mieszkać dziecko? Gdzie zamieszkacie, a gdzie zamieszka drugie z rodziców?
Czy i jak często dziecko będzie widywać drugiego rodzica? Czy będą mieli ze sobą też inny kontakt?
Czy dziecko jest winne temu, że się rozstajecie? (udowodnij dziecku, że nie!)
Jak będzie z kontaktami z dziadkami i innymi członkami rodziny, do których dziecko jest przywiązane?
Istotne jest, aby pamiętać, że im młodsze dziecko, tym mniej szczegółów rozstania rodziców powinno poznać. Nie należy małego dziecka obarczać konfliktami rodzicieli. Starsze dzieci z pewnością będą zadawać więcej pytań i będą one bardziej szczegółowe. Należy pamiętać, że podstawą rozmowy jest zapewnienie dziecka o tym, że nie jest ono niczemu winne oraz że je kochacie.

0 Wasza opinia:

Prześlij komentarz

 

Rozwód, alimenty, władza rodzicielska, dobro dziecka- prawo rodzinne dla Każdego.. Design by Insight © 2009