Zaniedbywanie swoich obowiązków wobec dziecka..

Zaniedbywanie swoich obowiązków wobec dziecka..


W ostatnim czasie często słyszymy o sytuacjach w rodzinie, które nie powinny mieć miejsca. Rodzicom zdarza się nie upilnować swoich pociech lub z drugiej strony dopuszczają się wobec dzieci karygodnych czynności. Często w mediach słyszy się o dotkliwym pobiciu kilku miesięcznych dzieci co rodzi pytanie: czy rodzice radzą sobie z wychowaniem ?

Wychowanie polega na licznych oddziaływaniach na człowieka współtworzących jego osobną indywidualność. Zgodnie z wykładnią przepisów na wychowanie składają się nie tylko zapewnianie dobrych warunków materialnych, ale także proces ten odpowiednio przygotowuje dzieci do życia w społeczeństwie. Wszystkie dysfunkcje rodzinne a także konflikty prawne w rodzinie sprawiają, że wychowanie nie spełnia swojej społecznej roli.
Najczęstszym problemem gdzie rodzice zaniedbują dzieci jest sytuacja życiowa, która powoduje wpływa na wykonywanie władzy rodzicielskiej. Artykuł 109 k.r.o. jest podstawą prawną zastosowania ograniczeń w wychowaniu dziecka przez rodziców. W rozpatrywanym problemie warto skupić się na takiej sytuacji, gdzie rodzice niewłaściwie wykonują swoje obowiązki rodzicielskie a przesłanką do zastosowania tego przepisu jest stwierdzenie, że naruszone zostało dobro dziecka. Przepis ten nakazuje sądowi podjęcie czynności do ustalenia stanu, charakteru i częstotliwości występowania zaniedbywania ze strony rodziców, które stanowią skutki pojawiających się zagrożeń dla dziecka. Statystycznie najwięcej zaniedbań rodzice dopuszczają się przez : stosowanie kar cielesnych bądź innych form przemocy; brakiem opieki spowodowaną niewłaściwą postawą rodzicielską; nasileniem konfliktów między samymi rodzicami czy trudności wychowawcze przejawiające się tym, że dziecko np. przebywa w zdemoralizowanym środowisku rówieśniczym.

O fakcie, że w rodzinie naruszane jest dobro dziecka może powiadomić każdy. Często sąsiedzi znają dobrze sytuacje rodzin w sąsiedztwie i zachodzące tam problemy, jednakże wychodzą z założenia, że lepiej się nie mieszać do problemów drugiego. Taka postawa coraz częściej powoduje, że dochodzi do tragedii. Wiadomo jest, że problem narasta w rodzinie etapowo. Pamiętajmy także o anonimowości przekazywanych informacji, możemy tylko zadzwonić na Policję, OPS-u czy organizacji, placówki zajmującej się miejscowo opieką nad dziećmi.

Sąd na wniosek instytucji podejmuje działania zmierzające do pomocy dziecku lub rodzinie. Badane są wtedy przyczyny pojawiających się problemów rodzicielskich, które doprowadzają do zaniedbywania obowiązków wychowawczych lub nadużyć władzy rodzicielskiej takich jak przemoc fizyczna. Zarządzenia sądu wydawane na podstawie art. 109 k.r.o. dotyczą sytuacji patologicznych, przyczyn przez rodziców nie zawinionych, zaniedbaniach polegających np. na dbałości o zdrowie dziecka czy zaniechaniu obowiązku szkolnego.

Należy zauważyć, że ograniczenie władzy rodzicielskiej przez wielu traktowane jest jak kara za niewywiązywanie się z obowiązków rodzicielskich, jednakże jest to forma pomocy dziecku gdy rodzice mogą przeżywać czasowe problemy w wychowaniu. Ingerencja sądu niekiedy powstrzymuje rozwijającą się sytuację która przez zaniedbywanie może doprowadzić do tragedii, która dosyć często dotyczy samego dziecka.


1 Wasza opinia:

Marta pisze...

Został tu opisany stosunkowo trudny temat. No, ale takie jest już prawo rodzinne. Jeśli ktoś szuka pomocy w materii prawa rodzinnego to powinien zerknąć na tę stronę www, gdyż tam uzyskać można naprawdę merytoryczne wsparcie.

Prześlij komentarz

 

Rozwód, alimenty, władza rodzicielska, dobro dziecka- prawo rodzinne dla Każdego.. Design by Insight © 2009